Właśnie zauważyłem, że LOST…

Właśnie zauważyłem, że LOST ma na filmwebie ocene 7,5 – niżej niż gnioty pokroju The End of Fucking World czy The Walking Dead.

Przecież to jest jakieś nieporozumienie, LOST to jedno z najwybitniejszych dzieł w historii telewizji, który konkurować może wyłącznie z perełkami pokroju Breaking Bad. Niestety ocena zapewne jest nabita przez ludzi, którzy oglądali ten serial 12 lat temu na TVP mając kilkanaście lat i z powodu długich przerw między odcinkami i sezonami pogubili się w połowie i porzucili go mrucząc pod nosem „hehe już chyba scenarzyści nawet tego nie ogarniają”.

Lost jest wyjątkowy pod wieloma względami:

-Nieszablonowa fabuła – nie jest to kolejny generyczny serial o kartelach narkotykowych, morderstwach czy potworkach z kosmosu. Jest to wielopoziomowe dzieło, którego nie da się zamknąć w żadne ramy gatunkowe.

-Tajemniczość wyspy i nieustające napięcie – pamiętam jak w 2005 roku w internecie po emisji każdego odcinka ludzie doszukiwali się w każdej klatce serialu smaczków i wskazówek próbując rozgryźć tajemnice wyspy. Praktycznie każdy odcinek kończył się „wooow” lub mindfuckiem – serial wciągał całkowicie przez całe 120 odcinków – na dzisiejsze standardy byłoby to 10 sezonów trzymających naprawdę wysoki poziom.

-Niesamowicie dobrze napisane postacie, do których widz się przywiązywał – nawet dzisiaj po latach gdy odpalę sobie scenę rozmowy Desmonda z Penny, przemowę bezsilnego Bena, spotkanie Sawyera i Juliet czy śmierć większości bohaterów to natychmiast dostaje ciarek na całym ciele i zakręca mi się łezka w oku. Żaden serial nie wywoływał takich emocji – bije po tym względem wszystko co zostało do tej pory stworzone.

Oczywiście w pewnym momencie serialu przesadzono troszkę z zawiłościami fabuły (linie czasu czy bardzo trudne do zrozumienie zakończenie) i dwa ostatnie sezony nie były tak genialne jak trzy pierwsze, ale to ciągle był wyśmienity serial.

Polecam wszystkim, którzy nie widzieli lub przerwali oglądanie kilkanaście lat temu. Naprawdę warto, w obecnych czasach jest to bardzo niedoceniona perełka – prekursor dzisiejszych produkcji serialowych.

pokaż spoiler Tak samo jak w powstanie Half Life 3 chciałbym wierzyć w powstanie kontynuacji tego serialu, niestety temat wydaje się być całkowicie wyczerpany – zwłaszcza wątek projektu Dharma, który był niesmowicie ciekawy.

#lost #zagubieni #seriale #ogladajzwykopem #scifi