„Binge-watching” -…

„Binge-watching” – zjawisko kompulsywnego oglądania seriali, charakteryzujące się oglądaniem po kilka odcinków serialu z rzędu.
Nie istnieje definicja określająca binge-watching przez minimalną liczbę obejrzanych odcinków, jednak w badaniu przeprowadzonym przez serwis Netflix 73% ankietowanych wskazało binge-watching jako oglądanie od dwóch do sześciu odcinków z rzędu.
Oglądanie seriali powoduje identyfikację z bohaterami tych produkcji, ich doświadczeniami i emocjami, co powoduje współodczuwanie emocji, które sprzyja oglądaniu kolejnych odcinków. Mechanizm przymuszający do oglądania kolejnych odcinków jest analogiczny do mechanizmu zmuszającego do nieprzerwanego czytania książki. Chociaż binge-watching nie jest równoznaczny z uzależnieniem, istnieje powiązanie tego zjawiska z problemami z samokontrolą i zmęczeniem. Binge-watching może wpędzać w stany depresyjne. Istnieje powiązanie między binge-watchingiem i depresją, samotnością i niezdolnością do kontrolowania swojego życia; osoby będące w nastrojach depresyjnych mają skłonność do oglądania większej liczby programów.
Pierwszym serialem, którego sezony był udostępniane w całości, był House of Cards produkcji Netflix. W zleconym przez ten serwis badaniu do regularnego praktykowania binge-watching przyznało się 61% ankietowanych.
W języku polskim nie istnieje powszechnie uznane tłumaczenie tego terminu.
źródło: wiki
#seriale #ciekawostki #netflix

Powered by WPeMatico